Salı, Ocak 29, 2013

Emzirmek mi?

zaman: 1/29/2013
Bu kelimeyi duymak istemiyorum. Hayatımın kabusu oldu resmen. Unutmamak için aklıma gelen her ayrıntıyı yazmak istiyorum. Bebeğimi sezeryanla dünyaya getirdim. İlk doğduğunda sütüm yok denilecek kadar azdı ama emzirdikçe çoğalacağını düşündüğümden sürekli göğsümde tutuyordum o da şikayetçi olmuyordu. sanırım bu sadece 1 gün sürdü. Göğüslerim feci ağrımaya başladı. Uçları beni mahfediyordu. Bunu söylediğim de kimse beni anlamıyordu. Emzir diyor başka bişey duymuyorlardı. ben de bunun normal olduğunu, geçeceğini umup onlara uyuyordum. İkinci günün gecesi bebeğimi ağlayarak dişimi sıkarak emzirdiğimi hatırlıyorum.Yüzümü yıkamak için lavaboya gittiğimde çamaşırımdaki kan damlalarını farketmiştim. Daha fazla dayanamayacağımı söylediğimde biri mama vermeyi akıl etti. Anneme sütümün yetmediğini göğsümün acıdığını bebeğin aç olduğunu hiç bişeyi anlatamadım İkna olmadı yani. Emzir diyo başka bişey anlamıyo kadın. Bebek uyanıp emmek isteyecek diye ödüm kopuyordu. 3. gün doktor son kontrolümü yapmak için geldiğinde "tabi ki mama vereceksin, bebeğin iri, şu an onu doyurman mümkün değil" demeseydi hala kıvranıyor olurdum herhalde. Bu tantanalar eşliğinde evimize kavuşmamız emzirme sorunlarımı çözmedi tabi. Aynı gün göğsümün kabuk bağladığını farkettim. Ertesi gün sertleşen kabuklar süt kanallarnı tıkadığı için ateşim ve göğüs ağrılarım başladı.Neyse ki zaman geçirmeden bir pompa edindim ve sütü yavaş yavaş sağarak büyük felaketlerden kurtuldum. Herşey yoluna girmeye başlamışken sıra kusmalara geldi. bebek sürekli kusuyor. Şanlıysam üstünü değiştirirken  kusmuyor fakat tekrar emmek istiyor. Göğüslerim boşaldığı için mama vermek zorunda kalıyorum Mama verdiğim için canım sıkılıyor. Gaz çıkarmaya korka korka gaz çıkarıyorum genellikle bir posta daha kusuyor oof oofff. Kısır döngü böyle birşey işte. bebeğiniz uyanır altını değiştirmek isterseniz emmek istediği için ağlayarak ortalığı yıkar. Bir dakika içinde boğazı kuruyup öksürmeye başlayıncaya kadar ağlar.Kıyamaz emzirirsiniz. Emzirdikten sonra altını değiştirirseniz kusar.Altını ve üstünü değiştirir bir daha emzirirsiniz sütünüz yetmez mama versem mi diye düşünürsünüz...
Şaka gibi.
Sonra bebek çok kustuğu için doktora götürdük. Tarttı ve ovv ammaann çok kilo almış bu kadar çok yerse tai kusar dedi. Mamayı kesin muhtemelen kusması kesilir dedi. Oh ne güzel anlattı.Mamayı kestik ilk gün uyuyamadı yavrum birazcık verdik. İkinci günden sonra hiç vermedik. Kusması da azaldı ama günümüz bebeği avutmakla geçer oldu. Bebeğin emme düzenini ayarlamak her ağladığında emzirmemek gerekiyordu.
Hala da gerekiyor beceremedik uğraşıyoruz.
Not:Burdaki zzzların hepsini ben yapıyorum. Yani uğraşıyorum çabalıyorum üzülüyorum.Ve şu an canım o kadar sıkkın ki yazıyı tekrar okuyup kontrol etmek bile istemiyorum.

3 yorum:

mehtap dedi ki...

iyi birşeyler yazmak isterdim ama emzirmekle ilgili benimde pek iyi bir anım yok.İkizler emmediği için bende süt hastası olmuştum, allah kolaylıklar versin ama geçiyor hepsi bebeğine de sanada mutluluklar, sağlıklar..

Kara Kiz dedi ki...

slm

ben almanyada yasiyorum, benim oglum hic anne sütü emmedi hep kustu dr dedi istemiyor midesi almiyor mama verdim 2-3 mama denedik sonra birinde hic kusmadi ve suan masallahi var :)

sana tavsiyem diyer bir mama daha dene az ver bebeken 4 veya 5 saat de bir iciyorlar büyüdükce ml ükseliyor zaman uzuyor rahatlarsin yakinda sabir et :)

Seyyah dedi ki...

Yorumlarınız için teşekkürler kızlar.Oğlum 5,5 aylık oldu eskisi kadar olmasa da hala kusuyor. Bir gn kusmasının tamamen kesileceğine dair umutlarım oluştu :)

Yorum Gönder

Dök İçini Rahatla Ayol...

 

Hep-Yek Template by Ipietoon Blogger Template | Gift Idea